Miért ajánljuk ezt a készítményt?
A napi szükséges D-vitamin biztosítására az immunrendszerért, a csontozatért, a fogazatért és az izmokért.
-
Hazai ajánlásoknak megfelelő hatóanyagtartalom - 1600NE.
-
A tabletta felezhető, amellyel a gyermekeknek az ajánlott mennyiséget érhetjük el.
Mikor ajánlott a készítmény szedése?
Alkalmazása javasolt D-vitamin hiányos állapotokban.
Miért fontos a D - vitaminpótlás?
A D-vitamin-hiány világszerte népbetegségnek számít, a probléma a hazai népesség jelentős hányadát is érinti. A zsírban oldódó D-vitamin egy része bőrünket érő napfény hatására termelődik. Így késő ősztől kora tavaszig egészséges embereknek is szükségük lehet megelőzés céljából a D-vitamin pótlására. Felnőtteknek 1500-2000 NE, túlsúlyos embereknek ennek kétszerese az ajánlott bevitel.
A D-vitamin szerepe
- A D-vitamin hozzájárul
-
az egészséges csontozat fenntartásához
-
a kalcium és a foszfor normál felszívódásához és hasznosulásához
-
az egészséges fogazat fenntartásához
-
a vér normál kalciumszintjének fenntartásához
-
az egészséges izomfunkció fenntartásához
-
az immunrendszer megfelelő működéséhez
- Valamint a D-vitamin szerepet játszik a sejtosztódásban.
- Illetve szükség van D-vitaminra a gyermekek csontjainak megfelelő növekedéséhez és fejlődéséhez.
Kiszerelés: 30 db, 90 db tabletta
Adagolás:
-
felnőtteknek napi 1 tabletta
-
gyerekeknek (6 éves kor felett és serdülőknek) napi ½ tabletta
Aktív összetevők: 1600 NE = 40 µg D3-vitamin
(SOK) MINDENT A D-vitaminról
-
A D-vitamin csak a nevében vitamin. Valójában ez egy előanyag, amely napfény hatására termelődik a szervezetben, majd ebből aktiválódik az egyik legősibb szteránvázas hormon. Hatása szinte minden szervrendszerben érezhető, hiánya eltéréseket, betegségeket okozhat.
-
A D-vitamin ugyan táplálkozással is bekerülhet a szervezetünkbe, ám ételeink olyan alacsony D-vitamin-tartalmúak, hogy az elsődleges beviteli forrás a bőrt erő napsugárzás. A folyamat során a bőrben 7-dehidrokoleszterolból a napfény UV-B sugárzásának hatására D3-previtamin, majd D3-vitamin alakul ki.
-
Magyarországon márciustól októberig naponta tizenöt perces, az arcot és a fedetlen végtagokat érintő, tíz és három óra közötti direkt napsugárzás szükséges a megfelelő D-vitaminképzéshez - de vigyázzunk, az ennél több napsütés karos lehet a bőrünkre. A reggeli és délutáni, a késő őszi, téli és kora tavaszi napsugárzás D-vitamin- képző hatása nagyságrendekkel kisebb, mint a nyári napé, ezért kívülről kell bevinnünk. Figyelem: a szoláriumok által kibocsátott UV-A sugárzás nem alkalmas D-vitamin képzésére!
-
Habár a bőr D-vitamin-képző kapacitása hatalmas, túlkínálat nem alakulhat ki, bármennyit napozunk is, mivel egy idő után a bőr fokozódó pigment-tartalma gátolja a képződést.
-
Érdekesség, hogy fekete bőrűeknek ötször-tízszer több napsugárzásra van szükségük ugyanannyi D-vitamin képzéséhez.
-
A D-vitamin-hiány az egyik legnagyobb egészségügyi kockázat, Magyarországon is a lakosság igen nagy százalékánál tapasztalható. A D-vitamin-képzés ráadásul az életkor előre haladtával egyre lanyhul.
-
A D-vitamin részt vesz a kalcium-anyagcserében, a sejtműködésre, sejtek osztódására is hatással van. Hiányában csontvesztés alakul ki, súlyos esetben a csontok szerkezete is megváltozik, nő az elesés, csonttörés kockázata.
-
A D-vitamin hiánya hozzájárulhat szívelégtelenség, magas vérnyomás kialakulásához vagy súlyosbodásához is. Fokozza az érelmeszesedés kockázatát, számos bőrbetegség kialakulásában szerepet játszik, de idegrendszeri es immunológiai betegségeknél is veszélyfaktor.
-
Befolyásolja a fogamzó képességet, ezért tervezett terhesség előtt érdemes mérést végeztetni, majd elérni az ideális D-vitamin-szintet. Pótlása mindenkinek ajánlott akár hiánytünetek mellett, akár megelőzési szempontból. Különösen javasolt szívelégtelenség, hypertónia esetén, valamint szív és érrendszeri kockázatnál.
-
Mivel az anyatej rendkívül kevés D-vitamint tartalmaz, csecsemőknek is elengedhetetlenül fontos külön adagolni, kisgyermekkorban pedig őszi-téli pótlásra van szükség. Ennél a korcsoportnál ez az 1-es típusú cukorbetegség megelőzését is szolgálhatja.
-
Sejtanyagcserére kifejtett hatásai révén a D-vitamin tumorellenes, így pótlása menopauzát megelőzően nemcsak a csontok egészsége miatt fontos, hanem az emlőtumor kockázatának csökkentése szempontjából is.
-
Hosszú felezési ideje miatt a D-vitamin pótlása nemcsak napi adagolással oldható meg, hanem heti-havi szedéssel is. Arra érdemes figyelni, hogy a túlsúly növeli a D-vitamin-szükségletet!
D-vitamin a Nap vitaminja
A D-vitamin biokémiailag egy előanyagból (7-dehidrokoleszterol), a bőrben napsugárzás (UV) hatására szintetizálódó hormonszerű vegyület, melynek végleges kialakításában és aktiválásában a máj és a vese játssza a legfontosabb szerepet.
A D-vitamin elsődleges forrása tehát a bőrt ér napsugárzás, annak is az UV-B spektruma. Nyáron, ha melegen süt a nap, általában már fél óra elég ahhoz, hogy elegendő D-vitamin képződjön bennünk – már persze ha nem vagyunk tetőtől talpig bebugyolálva. Ám túl sok UV-B sugárzás hatására a previtaminból inaktív anyagok képződnek, és a bőr, növekvő pigment-tartalma gátolja a D3-vitamin-képzést, ahogyan a túlságosan magas faktorú fényvédő krém használata is. A reggeli és délutáni napsugárzás már gyengécske a termelődéshez, nem beszélve a kora tavaszi és őszi fényekről. A D-vitamin hiány mértéke változó, enyhétől a már-már életet veszélyeztető mértékig terjed. Márpedig ez a vitamin kell, nemcsak a csontok egészséges fejlődéséhez, de az immunrendszer, az idegrendszer, a szív és érrendszer és az anyagcsere normál működéséhez is. A D-vitamin-képzés ráadásul az életkor előrehaladtával lanyhul, részben ez az oka annak, hogy időseknél gyakrabban tapasztalnak hiányt.
Ma már lehetőségünk van arra is, hogy D-vitamin szintünket laboratóriumban megméressük – sajnos nagy az esély rá, hogy magunk is a kockázati csoportba tartozunk, ahogyan a lakosság hetven százaléka. Igen komoly hiányról 25 nmol/l alatti vérérték esetén beszélünk. Az egészséges D-vitamin vérszint 75 nmol/l körül mozog. A D-vitamin-hiány megelőzéséhez nem kell megvárnunk, hogy jelentkezzenek a hiánytünetek. Az orvosok javasolják a pótlást, legalább az őszi, téli, kora tavaszi hónapokban. Fokozott kockázatnak kitettek egész évben szedhetik a vitamint, a túlsúllyal küzdőknek pedig az alapmennyiség dupláját ajánlják.
Néhány ételünk (hal, vargányagomba, kakaó, vaj, tej, tojássárgája, máj) is tartalmaz D-vitamint, ám ezekből igencsak nehéz annyit fogyasztani, hogy a szükséges védelmet elérjük (az átlagos magyarországi étrend csak napi 80 NE-et biztosít), ezért a szakemberek hangsúlyozzák, hogy a D-vitamin-ellátottság alapvetően nem étrendi kérdés. Helyette inkább szájon át bevehető, pontosan meghatározható mennyiségű D3-vitamint tartalmazó készítmények (tabletta, olaj, tápszer) rendszeres használatát javasolják.
Források:
Takács , I. et al.: Második magyarországi konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében . Magyar Orvos – Szupplementum 2014/1: 5-26
Orvosi Hetilap, 2012; 153:2-26.